ACS724LMATR-20AB-T
Bomkey ( HK ) Electronic Co.,Limited
Contact Now
ACS724LMATR-20AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -20°C ~ 85°C
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.5%
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 20A
Response Time : 4µs
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 100mV/A
Linearity : ±1.5%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS724
Description : SENSOR CURRENT HALL 20A 16SOIC
Contact Now
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)