ACS733KLATR-65AB-T
Bomkey ( HK ) Electronic Co.,Limited
Contact Now
ACS733KLATR-65AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.7%
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 35mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 65A
Response Time : 200ns
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 20mV/A
Linearity : ±0.5%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 1MHz
Voltage - Supply : 3.14V ~ 3.46V
Base Product Number : ACS733
Description : SENSOR CURRENT HALL 65A 16SOIC
Contact Now
Current Sensor 65A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)